Knihovní služby informačního systému Univerzity Karlovy  
SFX » CrossRef
Úvod
Pro knihovny
 
 

CrossRef a využití identifikátoru DOI

Univerzita Karlova využívá služby ExternĂ­ odkaz CrossRef.


Kliknutím na ExternĂ­ odkaz tento odkaz provedete registraci SFX serveru UK u CrossRef. Při linkování s využitím DOI Vás pak ExternĂ­ odkaz DIO resolver bude směrovat na univerzitní SFX server namísto na stránky vydavatele elektronického časopisu. SFX Vás nasměruje na kopii časopisu v příslušné databázi, do které pro Vás Univerzita Karlova předplácí přístup.


Ve Vašem prolížeči budete potřebovat povolené cookies.


Slovníček

CrossRef je referenční systém stejnojmené agentury, který umožňuje propojení mezi elektronickými informačními zdroji napříč vydavateli. CrossRef neuchovává plné texty ani abstrakta článků, ale využívá služeb identifikátoru DOI, jehož je také největší propagátor. CrossRef je oficiální registrační agentura identifikátoru DOI.


DOI - Perzistentní identifikátor digitálních objektů (Digital Object Identifier) je systém pro permanentní identifikaci digitálních objektů duševního vlastnictví na internetu a jejich výměnu. Je používán k identifikaci libovolného zdroje, včetně těch, které již mají přiděleny jiné identifikátory (např. ISSN). Ten je v tomto případě obsažen v syntaxi DOI.


Využití v SFX

Při běžném využití DOI uživatel na svůj dotaz obdrží výslednou množinu dokumentů, které mu odpovídají. Ovšem neobdrží žádnou informaci o jejich přístupnosti či umístění. Právě propojení DOI s linkovacím serverem SFX doplní přesně tyto chybějící informace.


Přínos uživatelům

  • Zvýšení dostupnosti článků zvláště od malých méně známých (i přesto kvalitních) producentů.


  • Možnost procházet a propojovat na články jen na základě citací a to bez ohledu, který vydavatel je vlastní, kde jsou zpřístupněny apod. Uživateli je vždy nabídnuta přímá a stručná informace, zda je dokument dostupný a pokud ano, tak kde.

Užitečné adresy         

 PEC - e-časopisy
 E-knihy
 Top e-journals
 Top e-books
 Citation LinkerTento dokument..   

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 Jiří Pavlík

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 13:24

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace: 27.04 2015 11:04, © ÚVT